Partie polityczne w Polsce

Jakie w Polsce działają najważniejsze partie i co warto o nich wiedzieć? Partie polityczne pod względem ich ważności na polskiej scenie politycznej najlepiej podzielić na partie, które są reprezentowane w Sejmie, Senacie oraz w Parlamencie Europejskim.

Zaczynając od partii, które są reprezentowane w Sejmie, są to aktualnie: Platforma Obywatelska RP (PO), Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Ruch Palikota (Ruch PL) (w tym RACJA Polskiej Lewicy), Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska). W Senacie reprezentowane są cztery z powyższych partii: PO, PiS, PSL i Solidarna Polska, natomiast w Parlamencie Europejskim są to: PO, PiS, PSL, SLD, Solidarna Polska, Polska jest Najważniejsza, Ruch PL oraz Unia Pracy.

Poza wymienionymi powyżej partiami w Polsce funkcjonuje jeszcze ponad 60 innych partii, które jednak nie mają większego wpływu na polską politykę. Warto także pamiętać o politykach nieszerzonych, którzy także są posłami, senatorami oraz reprezentują interesy Polski w Parlamencie Europejskim.

Dwie główne polskie partie, między którymi wybiera większość Polaków to Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Na czele tej pierwszej stoi Donald Tusk, natomiast liderem drugiej jest Jarosław Kaczyński. Obie partie cechują poglądy chrześcijańskie, jednak partią, której poglądy można określić jako bardziej katolickie jest Prawo i Sprawiedliwość. Prawo i Sprawiedliwość popiera poglądy Kościoła sprzeciwiając się między innymi legalizacji eutanazji oraz aborcji na życzenie, rejestracji związków homoseksualnych oraz legalizacji miękkich narkotyków. Platforma Obywatelska dopuszcza pewne przypadki przerywania ciąży, ale nie opowiada się za rozszerzeniem ani ograniczeniem tej możliwości.

Warto wiedzieć, że obecny prezydent Polski – Bronisław Komorowski – przynależy do Platformy Obywatelskiej, natomiast ostatni prezydent Polski – Lech Kaczyński, przynależał do Prawa i Sprawiedliwości.

Trzecią siłą polityczną w Polsce jest obecnie Ruch Palikota z Januszem Palikotem na czele. Partia ta w przeciwieństwie do PO oraz PiS jest antyklerykalna, a jej poglądy są znacznie bardziej liberalne (w programie znajduje się np. liberalizacja ustawy dotyczącej aborcji oraz legalizacja miękkich narkotyków).

Głosując na partię polityczną, warto się zawsze szczegółowo zapoznać z jej programem politycznym, co można zrobić albo za pośrednictwem ich stron internetowych albo wykonując internetowe testy, które określą jakiej partii poglądy są Ci najbliższe.